MEMORIAL AIR SHOW 2009

01.01.2009 00:00

MEMORIAL AIR SHOW 2009

27. - 28. 6. LETIŠTĚ ROUDNICE N. L.

 

V roce 2009 se uskuteční již desátý jubilejní ročník Memorial Air Show, jejíž první ročník se konal v roce 1991. Akce se koná jednou za dva roky. Všechny ročníky oslavným způsobem připomněly hrdinství našich válečných pilotů z druhé světové války. Ročník 2005 se konal pod motem Usmíření zbraní pod Řípem a setkali se zde piloti veteráni z obou válčících stran. Svým obsahem není jenom leteckým dnem, ale i významnou společenskou akcí, proto  se ji, jako jedinného leteckého dne v ČR, zúčastnila už čtyřikrát i hlava státu. A za celou dobu konání se z roudnického letiště již uskutečnilo 18 hodin živého televizního vysílání. U příležitosti 7.ročníku byla na roudnickém letišti odhalena pamětní deska všem padlým pilotům z obou válčících stran. V tomto jubilejním ročníku měla, vedle této pamětní desky, být odhalena ještě pamětní deska americkým pilotům, kteří byli sestřeleni nad územím naší republiky. Tuto desku měl odhalit osobně bývalý president Spojených států amerických George Bush, který je též válečným pilotem z II.světové války a který moje osobní pozvání na roudnické letiště přijal již v roce 2004, ale v té době se nedočkal oficiálního pozvání od prezidenta ČR, ačkoliv mi to president Václav Klaus slíbil. Z účasti jubilejního ročníku se tentokrát omluvil s odůvodněním, že ve svých 84 letech již nechce podnikat žádné zahraniční cesty. George Bush létal na letounu Aveneger a byl v Tichomoří v boji proti japonským válečným lodím dvakrát sestřelen. Jeho osobní dopis je přílohou těchto propozic. Tím padlo i původní moto ročníku 2009. Novým motem tohoto jubilejního ročníku se stává :

 

předsednictví ČR ES, uvolnění evropského nebe pro sportovní létání a 100. let Aeroklubu ČR.

 

Toto vícevrstvé moto má jednoho společného jmenovatele, kterým je jednotné evropské nebe v schengenském prostoru. 29. dubna 2008 naše republika vstoupila do schengenského prostoru, který se vyznačuje volným pohybem osob a zboží přes hranice států uvnitř tohoto schengenského prostoru To s sebou přineslo mnoho výhod nejen pro pozemní, ale take  pro leteckou dopravu. Ale bohužel to automaticky neznamenalo volný pohyb pro sportovní létání. Aerokub ČR, který právě v roce 2009 slaví 100. let svého trvání, se snažil iniciovat podepsání dohody států schengenského prostoru  o uvolnění vzdušného prostoru pro sportovní létání dle stejných pravidel jako je tomu u pozemních komunikací. Bohužel se to z mnoha důvodů nepodařilo. Proto chceme znovu iniciovat tuto naší snahu a oslovit sousední státy, aby právě na roudnickém letišti při konání MAS 2009 byla podepsána mezistátní dohoda, která odstraní tento handicap pro všeobecné letectví.

 

Vážení přátelé, dovolte mi, abych Vám jménem organizačního týmu z celého srdce poděkoval za Vaši účast na tomto projektu a věřte, že bez Vaší pomoci by se nedal vůbec uskutečnit.

 

za organizační team celé akce

Vlasta Dvořák

Zpět